Tojással focizó félistenek
Nem tudunk dönteni a rögbi és az amerikai foci között
Rossz éllel (bár ki tudja?) azt szokták mondani, hogy míg a rögbi úriemberek barbár játéka, addig a foci (mármint a felénk is népszerű lábbal rúgott) barbárok úri játéka. Nem tisztünk eldönteni, hogy a megye kettőből az NBI-be vágyók között csak egyszerű játékosok próbálják meg művészien tologatni a lasztit, vagy sem, illetve hogy a rögbizők között is csak többdiplomások futkároznak-e. Éppen megy Új-Zélandon a rögbi-világbajnokság, a SportTV-ben pedig ömlesztik rám évek óta az amerikai focit, és képtelen vagyok dönteni, most akkor az NBI-es magyar focin szocializálódott lelkemnek melyiket kéne jobban befogadnia?
Hagyomány
Ebben speciel a rögbi verhetetlen. „Az angliai Rugby városában egy futball mérkőzés alatt William Webb Ellis felkapta a labdát és berohant a kapuba, ott letette a labdát, majd felkiáltott: Gól!” Ebből kitalálható, hogy Angliában is hamarabb fociztak az emberek, mint rögbiztek, de a fent lejegyzett mondat 1823-ra datálható. Ekkortól van rögbi. És nagyjából változatlanul. Azóta ugyanis a hagyományok és tisztelet határozzák meg ezt a játékot: a szabályok szinte mit sem változtak (mégiscsak Angliából indultunk), a mezek is unalmasak a marketingen felnőtt embereknek, de a pályán balhét, tömegverekedést, és alattomosságot sem látni. Szinte minden rögbicsapat alapító irományába belefoglalták, hogy a játék alapja az egymás iránti elkötelezettség, barátság, valamint a bírók és az ellenfelek iránti tisztelet. Angliában egyetemi szinten bekerülni egy rögbi csapatba rangot jelent. Amerikában is rang egyetemi csapatban futballozni (gondoljunk csak a megannyi hollywood-i filmben látott jelenetre), de a játék és annak óriás olvasztótégelye, az NFL pusztán az 1920-as évektől eredeztethető. Az is igaz, hogy akkor létrejött egy ligarendszer, amin máig nem változtattak, de maga az NFL kevésbé röghöz kötött és inkább újító, mint a rögbi (lásd videóbíró, az idei szezonra is megváltoztatott szabályok, a fizetési és médiaszerződések miatt változó meccsidőpontok). Ugyanakkor Amerika nemzeti sportjáról beszélünk, és ott a hagyomány nem feltétlenül okiratokban megfogalmazott eszményeket takar, hanem délutáni hússütéssel, vagy a stadionba kilátogatással és ott hotdog evéssel egybekötött családi programot.
Izgalom
Tévéből ülve nehéz rövid idő alatt eldönteni, melyik is az izgalmasabb. A rögbiben kevesebb a holtidő, 2x40 percet játszanak a csapatok, míg az amerikai fociban 4x15-öt – mégis az utóbbi a hosszabb rendszerint. A vasárnap este tízkor kezdődött Redskins-Giants meccs 3 és fél óráig tartott. A rögbiben néha elvész az ember, hogy most akkor épp merre tolonganak és kinél van a labda, ez ugye az amerikai fociban adott, mert az egyszerűebbek kedvéért felosztották a meccset támadó és védő csapatok perceire, és lehet tudni, hogy akkor fokozódnak az izgalmak, ha egyre közelebb araszol egy csapat a másik térfelének végéhez. Ami mindkettőre igaz: egyik sem csak az erőről szól, hanem komoly taktika megy a háttérben.
Látvány
Bár a rögbi-világbajnokságot majdnem annyi országban közvetítik, mint tették a dél-afrikai foci-vb-vel, és követik nyomon a helyszínen tömött lelátók előtt a nézők, az amerikai focival e téren nehéz felvenni a versenyt. De ezt is leginkább az amerikai logikával lehet magyarázni. Az NFL-meccseket nézik a legtöbben a tévék előtt (holott a baseball-meccsekre mennek ki a legtöbben a stadionokba), mert ez tévé előtt ülve is családi program. Negyedekre, azon belül támadásokra szétszabdalva, a játékot meg-meg állítva a sportág bekerült a médiatermékek közé: lehet közben reklámozni, és a hirdetők vonzása miatt elképesztően magas színvonalúak a televíziós közvetítések (grafikák, bekapcsolt mikrofonok, videóbíró). A fiataloknak szóló számítógépes játékokról nem is beszélve. A rögbiben is vannak ilyen játékok, a pályán viszont ehhez képest két szürke dresszbe öltözött csapat nyomja egymást, aztán ennyi.
Népszerűség
Az 1870-es évektől már összeállít a hat ország (Anglia, Wales, Írország, Skócia, Franciaország, Olaszország) részvételével zajló éves rögbi-torna, amit milliók követnek, de ugyanígy megőrülnek angolszász földön, ha szimplán csak egy meccs van. Talán pont Közép-Európa az egyetlen lyukas szeglet a földön, ahol ez a játék nem annyira népszerű (noha Románia évek óta meghatározó tagja a vb-mezőnynek), hozzánk az USA tévés térhódításának hála inkább az NFL ér el. A marketing ugyanis mindenkit megfertőz. És bár lehet az új-zélandi rögbisek köré mítoszokat és reklámkampányt felállítani, egy szimpla amerikai focicsapat marketingeszközei (pólók, sapkák, mezek, relikviák) hatásosabb eszközök erre – és a szezon végi Super Bowl-ról akkor még nem is beszéltünk. De ugyanígy médiatermékeknek számítanak a sztárjátékosok is, hiszen míg tíz évvel ezelőtt azt se tudtuk, kik voltak, ma már a bulváréletükbe is beleláthatunk Manningnek, Brady-nek, Vick-nek. A rögbisekről még ma se tudjuk, kicsodák.
Férfiasság
„Amikor elkezdtem nézni ezt a játékot, először a keménysége ragadott meg, ekkoriban néztem az NFL-t is, valamiért mind a kettő nagyon érdekelt engem. De szép lassan a rögbihez kezdett húzni a szívem. Több okból is azért, mert az NFL teljesen elüzletiesedett világa nagyon idegen számomra, másfelől nagyon szét van tördelve, a játék túl sokat áll, nagyon statikus ilyen szempontból. Míg a rögbi számomra és sokak számára is rengeteg értéket képvisel. Itt nincs hiszti, nincs vissza beszéd a bírónak, ha mégis, akkor a játékos mehet zuhanyozni, sőt, a bíró csak és kizárólag a csapatkapitányokon keresztül kommunikál és a döntését maximálisan tiszteletben tartják. Nagyon férfias és nagyon kemény sport, nagyon sok szabállyal, de amint érteni kezded, rájössz, nem csak az erőről szól, de nagyon komoly taktika is megy, főleg a területért” – meséli egy amatőr szinten rögbiző haverom, mikor kérdezem, melyik férfiasabb, a csak fejvédőben űzött rögbi, vagy a rengeteg felszerelést igénylő amerikai foci. Talán bennfentesnek sem kell lenni ahhoz, hogy lássuk, azok az igazán kemények, akik páncél nélkül esnek egymásnak.
Végső tanulság? Nincs, illetve van: nem három perc, és nem egy világverseny miatt fog Magyarországon megváltozni egy sportág népszerűsége, és fognak gyerekek százai elkezdeni rögbizni vagy amerikai focizni. De van élet a mi focinkon kívül is, és ezt jó lenne észrevenni. A rögbi szépen lassan olimpiai sport is lett, miközben mi öttusában nyomulunk…
tévé:
NFL: SportTV
Rögbi-vb: Digisport
21 komment a
Címkék: rögbi NFL
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Imiface · http://zenezenezene.blog.hu/ 2011.09.12. 14:02:06
nyubocs 2011.09.12. 21:11:25
Mióta a jurosport2 adja, nagyon sokat nézem azt is.
szanalmas 2011.09.12. 21:27:48
Az tény, hogy az NFL meccs túlságosan szét van szabdalva.
Mondjuk én NFL-t nézek, de nincs "csapatom", nem érdekel a játékosok magánélete és a parsztvakító üzleti része meg pláne.
Kudlik Júlia · http://fityiszt.blog.hu 2011.09.12. 21:33:40
Таганская 2011.09.12. 21:48:00
Marrs101 2011.09.12. 21:53:39
Pityipű (törölt) 2011.09.12. 21:55:12
iLie 2011.09.12. 21:56:37
@Marrs101: A liga rögbi már nagyon régóta profi sport.
boriszom 2011.09.12. 22:44:07
rasztacsubi 2011.09.12. 22:45:49
nem is gyengén!
twollah / bRoKEn hOPe, sUppLeX · http://freewaresoftwarenews.blogspot.com/ 2011.09.13. 04:43:09
Kalaius86 · http://uw-rugby.blog.hu/ 2011.09.13. 07:55:59
a víz alatti rögbi!
indavideo.hu/video/Az_osztrakok_videoja_a_2011-es_viz_alatti_rogbi_VB-rol
indavideo.hu/video/Labdazo_gyilkos_balnak
2011.09.13. 08:29:30
Csak mondom a haverodnak, hogy mielőtt magyaráz, legalább egy NFL meccset nézzen meg.
Amerikai fociban is ugyanúgy van, csak az edző és a csapatkapitány beszélhet a bíróval. A legkisebb lökdösődés és magyarázás is azonnal megtorlásra kerül, ha a bíró felé irányul az agresszió, akkor legjobb esetben kemény yardbüntetés, legrosszabb esetben leléptetés van. Ami maga után húzza a személyi büntetést, ami elég zoral pénzbüntetést jelent.
A hisztiről meg annyit, hogy mivel a fetrengéssel, csak és kizárólag az időt tudják húzni, amivel semmit nem érnek el, mert az órát akár vissza is állíthatja a bíró.
Szal, azért ne tereljük az amerikai focit a rinya európai foci felé, ahol alap a fetrengés, hisztizés, haldoklás, bíróval üvöltözés, lökdösődés.
2011.09.13. 08:33:52
Man-drake 2011.09.13. 08:43:49
A 3 (igazából olyan 5-6, ha vesszöl az ausszi focit, az ír focit, és még a liga rögbit külön) közül messze a leggyengébb a foci (nem bántva híveit, de ráférne egy kis javítgatás).
A hivatalos rögbi történelem megtalálható a wikipédián (hu.wikipedia.org/wiki/R%C3%B6gbi), folyamatosan javítva, követve egy régi öreg motoros által. A fiataloknak meg nagy esélye van arra, hogy szintekkel feljebb kerüljenek a most elfoglalt pozíciónknál. Az U20 igen szép sikereket ér el a nemzetközi színpadon.
Man-drake 2011.09.13. 08:44:57
ott a pont, rögbi, NFL ilyen, na de a foci????
Kalaius86 · http://uw-rugby.blog.hu/ 2011.09.13. 10:32:51
Haha, igen :) A különbség az átlagos fuldoklók és köztünk az, hogy mi nem csak egyszer és utoljára adjuk elő a performanszt, hanem hetente kétszer :)
Most volt nemrég egy másik fuldokló-világbajnokság itthon, elég szép eredményeket értünk el - csak ők nem labdáznak közben :/
www.youtube.com/watch?v=hcW9rpuX4Co&feature=related
A viccet félretéve, próbáljátok ki! Nem mondom, hogy elsőre nem kapkodnátok a levegőt, de hozzá lehet szokni :)
szanalmas 2011.09.13. 11:26:29
Olyan akkor volt, mikor a közvetítés később kezdődött, mint az élő meccs, aztán a holtidőket kiszedték, hogy utolérjék az élőt. :)
Mondjuk sajnos a lassítások is mentek a lecsóba néha miatta. :(
szanalmas 2011.09.13. 11:33:46
pappito · http://pappito.com 2011.09.13. 11:39:39
nem a fenét. azért, mert kk-európában nem, az nem jelent semmit. ugyanúgy nem tudnak arrafelé a krikettezőkről semmit, pedig az az igazi őrület, sokkal több adattal, mint amennyire élvezetes az egész. Milliárdos rajongótábor. A rugby is ilyen, nem véletlen, hogy mennyien jöttek ide Új-Zélandra végigcsinálni a RWC-t.
Ugyanaz, mint az amerikai foci, csak kevesebb a show-elem, kevésbé/másképp akar szórakoztatni, de ugyanúgy megvan minden, merchandising, játékosok adásvétele, stb. És persze van helyi liga, jól megrakott stadionokkal.
A rugby ugyanúgy családi esemény, sokszor gyerekeknek ingyenes belépéssel, a rajongótáborok szét nem választásával, családi program, nincs erőszak, nincs balhé. Nem passzol a játékhoz.
_andris 2011.09.13. 20:43:05